دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 6823
تعداد نوشته ها : 16
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب
GraphistThem248

واقعيت دنياي پس از مرگ را ببينيد..

 

http://www.30dkade.com/file/171-1282426956.jpg

به اساس ارشادات قرآني اكثريت دوزخيان بعد از كافران ومشركان بي نمازان اند ، قرآن كريم ميفرمايد:


(فِي جَنَّاتٍ يَتَسَاءَلُونَ - عَنْ الْمُجْرِمِينَ - مَا سَلَكَكُمْ فِي سَقَرَ - قَالُوا لَمْ نَكُ مِنَ الْمُصَلِّين)

     

سوره: 47  المدثر/ آيه: 40-43

      ترجمه: در ميان باغها از يكديگر مى‏پرسند - درباره مجرمان - چه چيز شما را در  آتش [ سقر ] درآورد

گويند از نمازگزاران نبوديم

http://www.30dkade.com/file/171-1282426923.jpg

 

چهارده جزاي بي نمازان: 

1:-  پنج جزا در دنيا

2:- سه جزا در هنگام مرگ

3:- سه جزا در ميان قبر

4:- سه جزا در روز قيامت

براي انسان بي نماز وكسانيكه درنماز كاهلي وسستي ميكنند ونماز را قصدا ترك مينمايند ازطرف خداوند (جل جلاله)  چهارده  جزا مقرر شده است پنج جزا در دنيا، سه جزا هنگام مرگ، سه جزا بعد از مرگ درميان قبر، سه جزا  در روز قيامت.

پنج جزا در دنيا:

1-       زنده گي وي بركت برداشته ميشود.

2-       نور مؤمنان از چهره اش برداشته ميشود.

3-      از هيچ عملي برايش اجر داده نميشود.

4-      هر قدر دعا نمايد دعايش قبول نميگردد.

5-      دعاي بنده گان نيك نيز در حق او قبول نميشود.

سه جزا هنگام مرگ:

1) بي نماز با ذلت وخواري قبض روح ميگردد.

2) بي نماز گرسنه ميميرد.

3) به وقت مرگ چنان تشنه خواهد مرد كه اگر تمام دريا هاي دنيا را بنوشد تشنگي اش از بين نميرود.

سه جزا بعد از مرگ درميان قبر:

1) قبر بي نماز چنان تنگ ميشود كه قبرغه هايش بهم ميچسپد.

2) آتش درقبر بي نماز شعله ور ميشود.

3) ماري بروي مسلط ميگردد تا او را  در هروقت نماز عذا ب نمايد.

سه جزا  در روز قيامت:

1) حساب اعمال او به سختي كرفته خواهد شد.

2) حق تعالى بر او به قهر وغضب خواهد بود.

3) بي نماز ذليل شده در جهنم داخل خواهد شد. 

http://www.30dkade.com/file/171-1282426878.jpg


http://www.30dkade.com/file/171-1282426912.jpg

 

چگونه سخنم را آغاز كنم در حالي كه تو همه پل هاي بين من و خود را خراب كرده اي؟!  چگونه بگويم؟ از راه  تشويق وارد شوم؟... و يا تو را از عاقبت كارت بترسانم؟...

آيا تا اين حد خود را از پروردگارت بي نياز مي داني كه از سجده براي او خودداري مي كني؟    اي تارك نماز !! آيا نمي داني نماز آخرين چيزي است كه انسان مسلمان به آن پايبند خواهد ماند و اگر آن را ضايع كند تمام دين خود را زير پا نهاده است؟ رسول الله صلي الله عليه و سلم مي فرمايد: «گره هاي اسلام يكي پس از ديگري باز خواهند شد، پس هرآنگاه گرهي باز شد مردم به گره بعدي چنگ خواهند زد. اولين آنها حكم است و آخرين آنها نماز.» [ابن حبان در صحيح خود روايت نموده و آلباني آن را صحيح دانسته است]

اي تارك نماز !! مگر نمي داني هر كس عمدا نماز را ترك كند از حفظ و مراقبت الهي محروم خواهد شد؟

 رسول الله صلي الله عليه و سلم مي فرمايد: « به الله شرك مورز حتي اگر شكنجه شوي و سوزانده شوي، از پدر و مادرت اطاعت كن حتي اگر تو را از اموالت محروم سازند و از هر آنچه از آن توست، و نماز را عمدا ترك مكن كه هركس نماز را عمدا ترك گويد از حفظ و مراقبت الله محروم خواهد شد» [طبراني آن را روايت كرده و آلباني آن را حسن لغيره دانسته است]
اي تارك نماز !! اگر نماز را ترك كني چه چيز از اسلام برايت باقي خواهد ماند؟ آيا نمي داني نماز ستون اسلام و خيمه ايمان است؟ 

بسوي پروردگارت برگرد قبل از آنكه مرگ در اين حالت به سراغت بيايد

http://www.30dkade.com/file/171-1282426887.jpg

 

اي تارك نماز !! آيا نمي داني ترك نماز كفر و شرك و گمراهي است؟

چه حسرت شديدي اگر در حالي كه تارك نماز هستي مرگت فرا رسد...
چه مصيبت عظيمي اگر در اين حال در روز قيامت برانگيخته شوي...
و تا چه اندازه ـ اي تارك نماز ـ با ترك نماز جرمت بزرگ خواهد بود...
اي تارك نماز !! آيا نمي داني ترك نماز باعث غفلت و قسوت قلب خواهد شد؟ رسول الله صلي الله عليه و سلم مي فرمايد: «حتما گروه هايي از ترك نمازهاي جمعه خودداري خواهند كرد و يا اينكه حتما الله بر دلهايشان مهر خواهد زد و سپس از جمله غافلان خواهند بود.»

 

آرامش حقيقي در نماز

http://www.30dkade.com/file/171-1282426947.jpg

 

فوايد نماز

http://www.30dkade.com/file/171-1282426973.jpg

نماز به آدمي نيرويي براي تحمّل غمها و مصائب مي بخشد . انسان را اميدوار مي سازد و قدرت ايستادگي و مقاومت در برابر حوادث بزرگ به او مي دهد .  راستي وقتي پس از خاتمه ي نماز ، نمازگزار به سجاده مي نشيند و به تعقيب و دعا مي پردازد ، در آن وقت به قدرت كامله ي حضرت حق پي مي برد . در نتيجه كسي را جز او حلّال مشكلات خويش نمي شناسد ، و تمامي مشكلات زندگي خويش را با پروردگارش در ميان مي گذارد .

و به غير او التجا و اعتماد نمي كند  و خداوند است كه مهم او را كفايت نموده . و او را در مقابل ناملايمات صبور و شكيبا مي نمايد ، كه اگر بعضي خواسته هايش مقرون به مصلحتش نباشد ، مقاومت و پايداري را شيوه ي او مي سازد ، بنابراين ، نماز مكتب مقاومت و ايستادگي در مقابل حوادث بزرگ است چون كه اتّكا ء و اتكال نماز گزاران هميشه به ذات اقدس حضرت باري تعالي مي باشد .

دسته ها : مهدویت

حجاب و عفت:

مرحوم آيت الله سيد محمدباقر مجتهد سيستاني (ره) پدر آيت الله سيد علي سيستاني تصميم مي گيرد براي تشرّف به محضر امام زمان (عج) چهل جمعه در مساجد شهر مشهد زيارت عاشورا بخواند. در يكي از جمعه هاي آخر، نوري را از خانه اي نزديك به مسجد مشاهده مي كند. به سوي خانه مي رود مي بيند حضرت ولي عصر امام زمان (ع) در يكي از اتاق هاي آن خانه تشريف دارند و در ميان اتاق جنازه اي قرار دارد كه پارچه اي سفيد روي آن كشيده شده است. ايشان مي گويد هنگامي كه وارد شدن اشك مي ريختم سلام كردم، حضرت به من فرمود: «چرا اينگونه به دنبال من مي گردي و اين رنج ها را متحمّل مي شوي؟! مثل اين باشيد- اشاره به آن جنازه كردند- تا من بدنبال شما بيايم!»

بعد فرمودند: «اين بانويي است كه در دوره كشف حجاب- در زمان رضا خان پهلوي- هفت سال از خانه بيرون نيامد تا چشم نامحرم به او نيفتد.» (1)

 

رعايت حلال و حرام در زندگي

يكي ديگر از نگراني هاي امام زمان (ع) بي توجهي مردم به حلال و حرام است. يكي از دانشمندان مدت ها در آرزوي زيارت حضرت مهدي (عج) بود، براي رسيدن به اين هدف زحمت هاي فراوان كشيد از جمله علم جفر آموخته و چلّه نشيني كرده و چهل شب چهارشنبه به مسجد سهله رفته بود. اما هر چه مي كوشيد راه به جايي نمي برد تا به او گفتند: ديدار امام زمان (ع) براي تو ممكن نيست مگر در فلان شهر. او حدود 37 روز در آن شهر مي ماند تا در بازار آهنگرها كنار دكان پيرمردي قفل ساز هنگامي به محضر امام زمان (ع) شرفياب مي شود كه آن حضرت در كنار پيرمرد قفل ساز نشسته و با او گرم گرفته بودند و سخن مي گفتند. در همين حال مي بيند پيرزني ناتوان و قد خميده ،عصا زنان آمده و با دست لرزان قفلي را نشان داد و گفت: «براي رضاي خدا اين قفل را به مبلغ سه شاهي از من بخريد. من سه شاهي پول نياز دارم.» پيرمرد با كمال سادگي گفت: «اين قفل دو عباسي و هشت شاهي ارزش دارد، من آن را به هفت شاهي مي خرم زيرا در معامله دو عباسي بيش از يك شاهي منفعت بردن بي انصافي است.» پيرزن با ناباوري گفت: «من التماس كرده ام اما هيچ كس راضي نشد اين قفل را به سه شاهي از من خريداري كند.» سرانجام پيرمرد هفت شاهي پول به آن زن داد و قفل را خريد هنگامي كه پيرزن رفت امام عصر (ع) به من فرمود: «آقاي عزيز! ديدي؟ اينطور باشيد تا ما به سراغ شما بياييم. چلّه نشيني لازم نيست، علم جفر سودي ندارد، علم سالم داشته باشيد و مسلمان باشيد. در تمام اين شهر من اين پيرمرد را انتخاب كرده ام چون دين دارد و خدا را مي شناسد، هفته اي بر او نمي گذرد مگر اينكه من به سراغ او مي آيم و از او دلجويي و احوال پرسي مي كنم.»(2)

 

بي توجهي شيعيان به امام زمان (ع)

مرحوم حاج محمدعلي فشندي تهراني مي گويد كه در مسجد جمكران سيدي نوراني را ديدم با خود گفتم اين سيد در اين هواي گرم تابستاني از راه رسيده و تشنه است ظرف آبي به دست او دادم تا بنوشد و گفتم: «آقا! شما از خدا بخواهيد تا فرج امام زمان (ع) نزديك گردد.» فرمودند: «شيعيان ما به اندازه آب خوردني ما را نمي خواهند، اگر بخواهند و دعا كنند فرج ما مي رسد.»(3)

 

اعمال ناپسند و بي توجهي به عرضه اعمال

در تشرّف مرحوم شيخ محمدطاهر نجفي، خادم مسجد كوفه، مي فرمايند: «آيا ما شما را هر روز رعايت نمي كنيم؟ آيا اعمال شما بر ما عرضه نمي شود؟ چرا شيعيان براي فرج ما دعا نمي كنند؟»(4)

آقاميرزا محمدباقر اصفهاني مي گويد كه شبي در خواب گويا مولايم حضرت امام حسن مجتبي (ع) را ديدم كه به من فرمودند: «روي منبرها به مردم بگوييد كه توبه كنيد و براي فرج حضرت حجت (ع) دعا نمائيد و بدانيد اين دعا مثل نماز ميت واجب كفايي نيست بلكه مانند نمازهاي يوميه بر تمام مكلفين واجب است.»(5)

در تشرّف آقا شيخ حسيم سامرايي در سرداب مقدس فرمودند: «به شيعيان و دوستان ما بگوييد كه خدا را قسم بدهند به حق عمه ام حضرت زينب (ع) كه فرج را نزديك گرداند.»(6)

در تشرّف مرحوم آيت الله حاج سيد محمد- فرزند آيت الله سيد جمال الدين گلپايگاني (ره)- امام زمان (ع) فرمودند: «از علايم ظهور فقط علامات حتمي مانده است و چه بسا آنها نيز در مدتي كوتاه به وقوع بپيوندد. شما براي فرج من دعا كنيد.»(7)

در تشرّف ديگري كه يكي از علماء به محضر امام زمان (ع) پيدا كرده بود آن حضرت فرمودند: «به آنان بگو كه براي فرج من دعا كنيد تا خدا مرا از زندان غيبت نجات دهد.»(8)

 

همكاري شيعيان با ظالمان و ستمگران

شيخ عبدالحسين حويزاوي مي گويد مردي به نام ميرزا احمد رئيس شهرداري نجف اشرف بود، او مرد متدين و خوبي بود كه به اجبار او را شهردار كرده بودند. شبي در عالم رؤيا به محضر امام زمان (ع) مشرّف شدن و ديدم كه رئيس شهرداري نجف نزد ايشان حاضر است حضرت با تندي به او فرمودند: «چرا داخل شغل حكومتي شدي و اسم خود را در زمره آنها محسوب داشتي؟» بعد مطلبي فرمودند كه آن مرد متوجه نشد من خواستم گفته حضرت را به او بفهمانم. گفتم حضرت بقيه الله (ع) مي فرمايند: وَ لا تركَنُوا اِلي الّذين طَلَمُوا فَتَمّسكُمُ النّار؛ يعني، به سوي ستمگران ميل نكنيد به آنان تكيه ننماييد كه موجب مي شود آتش شما را فرا گيرد.» وقتي اين جمله را گفتم، حضرت رو به من كرد و فرمود: «پس تو چرا مدح مي كني؟» عرض كردم: «تقيه مي كنم.» حضرت دست مبارك را به دهان گذاشتند و به عنوان انكار سخن من با تبسم فرمودند: «تقيه! تقيه! تقيه!- يعني تو از روي خوف و تقيه مدح نمي كني- هفت روز بيشتر از عمر تو باقي نيست فردا برو و مُهر حكومتي را رد كن.»(9)

 

تحصيل معارف از طريق غير مشروع

امام زمان (ع) مي فرمايد: «طَلَبُ المَعارِف مِن غَيرِ طَريقَتِنا اَهلَ البَيتِ مُساوِقُ لِلاِنكارِنا؛ يعني، بدست آوردن معارف جز از طريق ما خاندان پيغمبر (ص) مساوي با انكار ماست.»(10)

 

گناه شيعيان

امام زمان (ع) مي فرمايند: «نادان ها و كم خردان شيعه و كساني كه به اندازه پر و بال پشه دين ندارند- با رفتار و گفتار ناشايست خود- ما را آزار مي دهند.»(11) امام زمان (ع) مي فرمايند: «به خدا پناه مي برم از كوري بعد از بينايي و از گمراهي بعد از هدايت.»(12)

 

پرهيز از تصرف اموال معصوم (ع)

از توقيع شريفي كه به وسيله ي نايب دوّم ابوجعفر محمد بن عثمان از امام عصر (ع) رسيده است، آن حضرت در مورد خمس كه بايد به فقيه جامع الشرايط پرداخت شود، مي فرمايد: «كسي كه آنچه را از اموال ما در دست او است حلال مي داند و بدون اجازه ما در آنها تصرف مي كند، همانند تصرفي كه در مال خود مي كند، ملعون است و در روز قيامت از دشمنان ما محسوب مي گردد.»(13)

امام زمان (ع) در توقيع شريفي مي فرمايند: «هر كس در اموال مربوط به ما تصرف كند و بخورد، بدرستي كه آتش را در شكم خود وارد كرده است و به زودي در آتش افروخته وارد خواهد شد.»(14)

ايشان مي فرمايد: «وقتي براي هيچ كس جايز نباشد كه در مال ديگران بدون اجازه آنان تصرف كند چگونه اين كار در مال ما جايز مي شود؟»(15)

در توقيع ديگر مي فرمايد: «لعنت خداوند و ملائكه و تمامي مردم بر كسي كه يك درهم از مال ما را حلال بداند و در آن تصرف كند.»(16)

 

پي نوشتها :

(1)    شيفتگان حضرت مهدي (عج) ، ج 3 ، ص 158.

(2)    ملاقات با امام عصر (عج) ، ص 268.

(3)    شيفتگان حضرت مهدي (عج) ، ج 1 ، ص 155.

(4)    بركات حضرت ولي عصر (عج) ، ص 35.

(5)    ملاقات با امام عصر (عج) ، ص 87.

(6)    ملاقات با حضرت مهدي (عج) ، ج 1 ، ص 251.

(7)    شيفتگان حضرت مهدي (عج) ، ج 1 ، ص 184.

(8)    كرامات الصالحين ، ص 174.

(9)    بركات حضرت ولي عصر (عج) ، ص 361.

(10)صحيفه المهدي ، ص 334.

(11)احتجاج ، ج 2 ، ص 474.

(12)الخرائج ، ج 3 ، ص 1110.

(13)كمال الدين ، ص 520.

(14)كمال الدين ، ص 520.

(15)كمال الدين ، ص 521.

(16)نجم الثاقب ، ص 411.

دسته ها : مهدویت

منتظر واقعي‌ به‌ سبب‌ عشق‌ و ارادت‌ به‌ مولاي‌ خويش‌ همة‌ رنجها و دردهايش‌ را به‌ فراموشي‌ مي‌سپارد تا هر لحظه‌، خود را بيشتر براي‌ واقعة‌ عظيم‌ و ناگهاني‌ ظهور آماده‌ كند. انتظار فرج‌ و ظهور آن‌ حضرت‌به‌ فرمايش‌ ائمه‌ معصومين‌، عليهم‌السلام‌، قائم‌ اهل‌بيت‌، مهدي‌، عليه‌السلام‌، است‌ كه‌ واجب‌ است‌ در زمان‌ غيبتش‌ انتظار كشيده‌ شود و در ظهورش‌ اطاعت‌ گردد.

انتظار ظهور يعني‌: انتظار تحقق‌ حق‌ و عدالت‌، انتظار آمدن‌ مصلح‌ موعود و منجي‌ عدالتگر و انتظار براي‌ همة‌ علامتها و نشانه‌هاي‌ ظهور.

منتظر واقعي‌ به‌ سبب‌ عشق‌ و ارادت‌ به‌ مولاي‌ خويش‌ همة‌ رنجها و دردهايش‌ را به‌ فراموشي‌ مي‌سپارد تا هر لحظه‌، خود را بيشتر براي‌ واقعة‌ عظيم‌ و ناگهاني‌ ظهور آماده‌ كند.

امام‌ صادق‌، عليه‌السلام‌، فرموده‌اند:

بدرستي‌ كه‌ ما را دولتي‌ است‌ كه‌ خداوند هر وقت‌ بخواهد آن‌ را (روي‌ كار) مي‌آورد، هر كس‌ دوست‌ مي‌دارد از اصحاب‌ قائم‌، عليه‌السلام‌، باشد بايد كه‌ انتظار بكشد، از گناه‌ پرهيز كند و با اخلاق‌ پسنديده‌ رفتار نمايد. پس‌ هر گاه‌ از دنيا برود و قائم‌، عليه‌السلام‌، بپا خيزد، پاداش‌ او همچون‌ كسي‌ خواهد بود كه‌ دوران‌ حكومت‌ آن‌ حضرت‌ را درك‌ كرده‌ باشد.

انتظار، حركتي‌ سازنده‌ و زندگي‌بخش‌ است‌ كه‌ ما را وا مي‌دارد به‌ تلاش‌ براي‌:


1. شناخت‌ و معرفت‌ حجّت‌ خدا

2. كسب‌ فضائل‌ اخلاقي‌

3. تجديد عهد و پيمان‌ با امام‌ و مقتدا و مقام‌ ولايت‌

4. آماده‌ كردن‌ زمينه‌ براي‌ ظهور امام‌ عصر، عليه‌السلام‌، و....

آيا اگر مهمان‌ بزرگ‌ و محترمي‌ به‌ ما وعده‌ دهد كه‌ در يكي‌ از روزهاي‌ هفته‌ به‌ منزل‌ ما خواهد آمد، از همان‌ آغاز هفته‌ با فراهم‌ كردن‌ وسايل‌ پذيرايي‌ و تزيين‌ منزل‌ و فرش‌ و اثاثيه‌ مناسب‌، منتظر آمدنش‌ نخواهيم‌ بود؟

آگر قطعاً بدانيم‌ كه‌ آمدن‌ او علامتهاي‌ آشكاري‌ دارد، چطور؟ نسبت‌ بين‌ مؤمنان‌ منتظر و امام‌ منتظران‌ نيز چنين‌ است‌.

امام‌ سجاد، عليه‌السلام‌، در وصف‌ آنان‌ مي‌فرمايد:

بدرستي‌ كه‌ اهل‌ زمانِ غيبت‌ او كه‌ امامتش‌ را باور دارند و منتظر ظهور اويند از مردم‌ همة‌ زمانها بهترند... آنان‌ بحق‌ مخلصانند و راستي‌ كه‌ شيعيان‌ ما هستند.

امام‌ صادق‌، عليه‌السلام‌، نيز فرموده‌اند:

نزديكترين‌ حالات‌ بندگان‌ نزد خداوند و بيشترين‌ خشنودي‌ او از آنان‌ هنگامي‌ است‌ كه‌ حجّت‌ خدا را نبينند و جايگاه‌ او را ندانند در حالي‌ كه‌ مي‌دانند كه‌ حجّت‌ خدا از بين‌ نرفته‌ است‌... و البته‌ خداوند مي‌داند كه‌ دوستانش‌ به‌ ترديد نمي‌افتند.

فضيلت‌ و ثواب‌ انتظار آنچنان‌ است‌ كه‌ امام‌ سجاد، عليه‌السلام‌، در دعاي‌ عرفه‌، بعد از دعا براي‌ امام‌ زمان‌، عليه‌السلام‌، بر منتظران‌ درود فرستاده‌، براي‌ آنان‌ دعا مي‌كند و امام‌ محمدباقر، عليه‌السلام‌، ثواب‌ منتظران‌ را با ثواب‌ روزه‌دارِ شب‌ زنده‌دار برابر مي‌داند. پس‌ واجب‌ است‌ كه‌ امر صاحب‌ و مولاي‌ خويش‌ را شب‌ و روز انتظار داشته‌ باشيم‌، در تمام‌ طول‌ سال‌ آماده‌ و چشم‌ به‌ راه‌ آمدن‌ آن‌ عزيز دل‌ باشيم‌ و از ظهور او و رحمت‌ خداوند نااميد نشويم‌ كه‌:

برترين‌ عبادت‌ مؤمن‌ انتظار فرج‌ داشتن‌ از خداوند است‌.

 

خدمت‌ كردن‌ و ياري‌ رساندن‌ به‌ امام‌ زمان (عليه السلام)

در وجود مقدس‌ حضرت‌ ولي‌ عصر(عليه السلام‌) اموري‌ جمع‌ است‌ كه‌ هر كدام‌ به‌ تنهايي‌ ما را بر آن‌ مي‌دارد كه‌ از ياري‌ رساندن‌ به‌ امام‌ و اطاعت‌ از آن‌ بزرگوار يك‌ لحظه‌ هم‌ كوتاهي‌ نكنيم‌. حضرت‌ مهدي‌ (عليه السلام‌) حق‌ ولايت‌ و جانشيني‌ از جانب‌ خدا و رسول‌ او بر گردن‌ ما دارد، حق‌ ولي‌نعمت‌ و واسطة‌ نعمت‌ بودن‌، حق‌ معلّمي‌ بزرگ‌ و عالمي‌ هدايتگر، حق‌ پدري‌ مهربان‌ و دلسوز... و حق‌ تمام‌ نعمت‌هاي‌ ظاهري‌ و باطني‌ كه‌ به‌ بركت‌ وجود آن‌ عزيز از آن‌ برخورداريم‌ و شكر و سپاسش‌ بر ما لازم‌ است‌ و تلاش‌ در جهت‌ ياري‌ رساندن‌ به‌ آن‌ حضرت‌ يكي‌ از راه‌هاي‌ اداي‌ اين‌ حق‌ بزرگ‌ و شكر اين‌ نعمت‌ گرانقدر است‌.

امام‌ صادق‌(عليه السلام‌) در بين‌ انواع‌ عبادات‌ آن‌ را ترجيح‌ داده‌ و فرموده‌اند:

اگر دوران‌ او را دريابم‌ تمام‌ مدت‌ زندگاني‌ام‌ او را خدمت‌ خواهم‌ كرد.

منظور از ياري‌ كردن‌ امام‌، اقدام‌ كردن‌ و همكاري‌ نمودن‌ در هر كاري‌ است‌ كه‌ مورد نظر و خواست‌ آن‌ بزرگوار باشد، لذا چگونگي‌ اين‌ ياري‌ كردن‌ بر حسب‌ زمان‌ها و مكان‌هاي‌ مختلف‌، تفاوت‌ مي‌كند:

ياري‌ كردن‌ در دوران‌ غيبتش به‌ گونه‌اي‌ خاص‌ انجام‌ مي‌گردد و در زمان‌ حضورش‌ نحوه‌ ديگري‌ دارد.

گاهي‌ ياري‌ كردن‌ به‌ وسيله‌ پنهان‌ داشتن‌ اعتقاد به‌ آن‌ حضرت‌ انجام‌ مي‌شود و گاه‌ با برپايي‌ مجالسي‌ براي‌ يادآوري‌ نام‌ و ياد او و زماني‌ به‌ دعا كردن‌ براي‌ تعجيل‌ در فرج‌ و ظهورش‌. گاه‌ با ياري‌ دوستان‌ و محبان‌ و شيعيانش‌ و گاهي‌ با تأليف‌ و نشر كتاب‌ها و....

البته‌ ياري‌ كردن‌ وظيفه‌ همه‌ افراد است‌ امّا در كار جمعي‌ تأثيري‌ هست‌ كه‌ در كار فردي‌ نيست‌

اميرالمؤمنين‌ علي‌(عليه السلام‌) در يكي‌ از خطبه‌هايشان‌ مي‌فرمايند:

اي‌ مردم‌ اگر شما از ياري‌ كردن‌ حق‌ از پاي‌ نمي‌نشستيد و در كنار زدن‌ باطل‌ سستي‌ نمي‌كرديد، آنانكه‌ بر شما نيرو يافتند، قوت‌ نمي‌گرفتند ولي‌ شما همچون‌ بني‌اسرائيل‌ راه‌ را گم‌ كرديد و به‌ جانم‌ سوگند كه‌ بعد از من‌ سرگرداني‌ شما چندين‌ برابر خواهد شد از جهت‌ اينكه‌ حق‌ را پشت‌ سر نهاديد و به‌ بيگانگان‌ پيوستيد.

ياوران‌ مهدي‌ چنانكه‌ در احاديث‌ و روايات‌ آمده‌ است‌ :

برادران‌ پيغمبر خدا(ص‌) و گرامي‌ترين‌ افراد امت‌ او در قيامتند.

آنها برترين‌ افراد در هر زمانند.

يقين‌ آنها، قوي‌، ايمانشان‌، شگفت‌انگيز و صبرشان‌، عظيم‌ است‌ و ثواب‌ عبادت‌هايشان‌ چند برابر مي‌شود.

به‌ خاطر آنها بلايا رفع‌ مي‌شود و آسمان‌ باران‌ رحمتش‌ را مي‌بارد ... و اينها فقط‌ گوشه‌اي‌ از فضايل‌ و برتري‌هاي‌ ياوران‌ و خدمتگزاران‌ واقعي‌ مولايمان‌ حضرت‌ صاحب‌الزمان‌ (عج‌) است‌.

پس‌ شايسته‌ است‌ كه‌ در اطاعت‌ و خدمت‌ به‌ آن‌ حضرت‌ تلاش‌ كنيم‌ و بر تلاش‌ و ياري‌ خود دوام‌ بخشيم‌ و ياد آن‌ عزيز را با طولاني‌ شدن‌ مدت‌ آن‌ فراموش‌ نكنيم‌ و از خدا بخواهيم‌ تا ما را از ياوران‌ واقعي‌ حضرت‌ مهدي‌ (عليه السلام‌) قرار دهد.

 

تجديد بيعت‌ با حضرت‌ ولي‌ عصر، عجّل‌الله تعالي‌ فرجه‌ الشريف

بيعت‌ و تجديد عهد و ميثاق‌ با پيغمبر، صلّي‌الله عليه‌وآله‌ وسلم، و امام‌، عليه‌السلام‌، در احاديث‌ و روايات‌ اسلامي‌ از جمله‌ واجباتي‌ است‌ كه‌ بر گردن‌ همه‌ افراد، از مرد و زن‌ نهاده‌ شده‌ است‌.

پيغمبر اكرم‌، صلّي‌الله عليه‌وآله وسلم‌، فرموده‌اند:

هركس‌ بميرد درحالي كه‌ نسبت‌ به‌ امام‌ مسلمين‌ بيعتي‌ بر گردن‌ او نباشد به‌ مرگ‌ جاهليت‌ مرده‌ است‌ .

در خطبه‌ غدير نيز آمده‌ است‌ مأموريت‌ الهي‌ پيامبر، صلّي‌الله عليه‌وآله‌ وسلم، و رسالت‌ بزرگ‌ ايشان‌ زماني‌ به‌انجام‌ رسيد كه‌ دين‌ اسلام‌ را به‌ فرمان‌ خداوند در غدير خم‌ كامل‌ نمودند.

رسول‌ خدا، صلّي‌الله عليه‌وآله‌ وسلم، در اين‌ روز همة‌ امت‌ را (چه‌ كساني‌ كه‌ حاضر بودند و چه‌ غائب‌) به‌ بيعت‌ با اميرمؤمنان‌، امام‌ حسن‌، امام‌ حسين‌ و امامان‌ از فرزندان‌ حسين‌، عليهم‌السلام‌، امر فرمود و عهد و پيمان‌ به‌ اطاعت‌ ايشان‌ را بر مردم‌ واجب‌ نمود، با وجود اينكه‌ ائمه‌ اطهار، عليهم‌السلام‌، معاصر اهل‌ آن‌ زمان‌ نبودند.

البته‌ بيعت‌، گاه‌ به‌معناي‌ دست‌ دادن‌ است‌ كه‌ اگر در زمان‌ حضور امام‌ معصوم‌، عليه‌السلام‌، طلب‌ شود بر همه‌ افراد واجب‌ است‌ كه‌ اطاعت‌ كنند.

از همين‌رو وقتي‌ پيامبر اسلام‌، صلّي‌الله عليه‌وآله‌ وسلم، در روز غدير و غير آن‌ مسلمانان‌ را به‌ بيعت‌ كردن‌ با امام‌، عليه‌السلام‌، فرا مي‌خواند، به‌ آن‌ سبقت‌ مي‌گرفتند. حتي‌ ايشان‌ بعد از فتح‌ مكه‌ امر فرمود ظرف‌ آبي‌ آوردند، دست‌ خود را در آن‌ فرو برده‌، سپس‌ آن‌ را بيرون‌ آورد، آنگاه‌ به‌ زنان‌ فرمودند: دستهايتان‌ را در اين‌ آب‌ فرو ببريد كه‌ همين‌ بيعت‌ است‌.

و گاه‌ بيعت‌ با دل‌ و زبان‌ است‌، يعني‌ تصميم‌ قلبي‌ محكم‌ و ثابت‌ بر اطاعت‌ امر امام‌، عليه‌السلام‌، و ياري‌ كردن‌ او با نثار جان‌ و مال‌ و بر زبان‌ آوردن‌ آنچه‌ دل‌ بر آن‌ نهاده‌ايم‌.

چنانكه‌ رسول‌ خدا، صلّي‌الله عليه‌وآله‌ وسلم، وقتي‌ دشواري‌ بيعت‌ همه‌ مؤمنان‌ با علي‌، عليه‌السلام‌، را ديدند به‌ آنان‌ امر فرمودند كه‌ با زبان‌، عهد و بيعت‌ خود را اظهار كنند.

پس‌ سزاوار است‌ در دوران‌ غيبت‌، دل‌ به‌ ولايت‌ مولايمان‌ امام‌ زمان‌، عجّل‌الله تعالي‌فرجه‌، بسپاريم‌ و هر روز عهد و بيعت‌ خويش‌ را با امام‌، عليه‌السلام‌، يادآور شويم‌.

چنانكه‌ دعاي‌ عهد مشتمل‌ بر تجديد بيعت‌ براي‌ حضرت‌ صاحب‌الامر، عجّل‌الله تعالي‌فرجه‌، است‌ و امام‌ صادق‌، عليه‌السلام‌، درباره‌ آن‌ فرموده‌اند:

هركس‌ چهل‌ روز اين‌ دعا را بخواند از ياوران‌ حضرت‌ قائم‌، عليه‌السلام‌، خواهد بود و اگر پيش‌ از ظهور آن‌ حضرت‌ بميرد، خداي‌ تعالي‌ او را زنده‌ خواهد كرد تا در ركاب‌ آن‌ جناب‌ جهاد نمايد...

همچنين‌ مستحب‌ است‌ عهد و ميثاق‌ با آن‌ حضرت‌ را در روز جمعه‌ تازه‌ نماييم‌ كه‌ در اين‌ روز خداوند برولايت‌ امامان‌، عليهم‌السلام‌، از جهانيان‌ پيمان‌ گرفته‌ است‌ و ثواب‌ كارهاي‌ نيك‌ در آن‌ دو برابر نوشته‌ مي‌شود و بدون‌ ترديد بيعت‌ كردن‌ از نيكوترين‌ كارها و بهترين‌ و كاملترين‌ عبادتهاست‌ و:

هركس‌ بر آنچه‌ با خدا عهد بسته‌ وفادار بماند خداوند او را پاداشي‌ بزرگ‌ خواهد داد

 

اندوهگين‌ بودن‌ و گريستن‌ در فراق‌ امام‌ عصر(عليه السلام)

از نشانه‌هاي‌ دوستي‌ و اشتياق‌ شيعيان‌ به‌ امام‌ عصر (عليه السلام‌) و دليل‌ معرفت‌ و محبت‌ قلبي‌ آنان‌ به‌ امام‌، اندوهگين‌ بودن‌ از فراق‌آن‌ حضرت‌ و گريستن‌ بر مصيبت‌ها و رنج‌هاي‌ ايشان‌ است‌،

چنانكه‌ در ديوان‌ منسوب‌ به‌ آقا و مولايمان‌ اميرالمؤمنين‌علي‌(عليه السلام‌) در بيان‌ دلايل‌ و نشانه‌هاي‌ دوستي‌ راستين‌ آمده‌ است‌:

و از نشانه‌ها: خنديدنش‌ در ميان‌ مردم‌ است‌، درحاليكه‌ دلش‌ مالامال‌ از اندوه‌ باشد.

همانطور كه‌ هر يك‌ از دوستان‌ و خويشان‌ بر گردن‌ ما حقي‌ دارند و اگر به‌ گرفتاري‌ و مصيبتي‌ مبتلا شوند، ما نيز به‌ خاطرغم‌ و اندوه‌ آنان‌ اندوهگين‌ مي‌شويم‌، مطمئناً اين‌ حق‌ براي‌ پيشوا و مولايمان‌، حضرت‌ حجت‌ (ع‌)، بر تمامي‌ مؤمنين‌سزاوارتر است‌.

اگر بدانيم‌ كه‌ غيبت‌ طولاني‌ امام‌ چه‌ محروميت‌ بزرگي‌ را نصيب‌ ما كرده‌ است‌ و تحمل‌ اين‌ همه‌ سال‌ انتظار،چقدر براي‌ خود ايشان‌ سخت‌ است‌، بدون‌ شك‌ روزها و شب‌هايمان‌ بي‌ذكر ياد او نخواهد گذشت‌.

امام‌ صادق‌ (عليه السلام‌) درباره‌ فضيلت‌ اندوهگين‌ بودن‌ در فراق‌ آن‌ حضرت‌ فرموده‌اند:

شخص‌ مهموم‌ به‌ خاطر ما كه‌ غم‌ و اندوهش‌ از جهت‌ ظلمي‌ است‌ كه‌ بر ما رفته‌، نفس‌ كشيدنش‌تسبيح‌گويي‌ است‌ و هم‌ او به‌ خاطر ما عبادت‌ است..... هر كس‌ ديده‌اش‌ در راه‌ ما گريان‌ شود به‌ خاطرخوني‌ كه‌ از ما به‌ ناحق‌ ريخته‌ شده‌ يا حقي‌ كه‌ از ما سلب‌ گرديده‌ يا حرمتي‌ كه‌ از ما هتك‌ شده‌ يا به‌ خاطر يكي‌از شيعيانمان‌ خداوند تعالي‌ به‌ آن‌ اشك‌ سال‌ها جايگاهش‌ را در بهشت‌ قرار خواهد داد.

غيبت‌ مولايمان‌ و آنچه‌ از ناراحتي‌ها و حوادث‌ ناگوار بر آن‌ حضرت‌ و بر شيعيان‌ وارد گرديده‌، از بزرگترين‌ و مهمترين‌علل‌ حزن‌ و اندوه‌ ائمه‌ معصومين‌ (عليه السلام‌) بوده‌ است‌، چنانكه‌ مفضل‌ بن‌ عمر، از اصحاب‌ خاص‌ امام‌ صادق‌ (عليه السلام‌) در توصيف‌احوال‌ آن‌ امام‌، آورده‌ است‌:

زماني‌ ايشان‌ را ديدم‌ كه‌ بر روي‌ خاك‌ نشسته‌ و همچون‌ كسي‌ كه‌ فرزند از دست‌ داده‌ و جگرش‌ سوخته‌ باشد مي‌گريد.حزن‌ و اندوه‌ چهره‌اش‌ را فراگرفته‌ و رنگش‌ را تغيير داده‌ و اشك‌، چشمانش‌ را پر كرده‌ بود، مي‌فرمودند:

اي‌ آقاي‌ من‌! غيبت‌ تو خواب‌ از سرم‌ ربوده‌ و زمين‌ را بر من‌ تنگ‌ نموده‌ و راحتي‌ از دلم‌ برده‌. اي‌ آقاي‌من‌! غيبت‌ تو مصيبتم‌ را به‌ اندوه‌هاي‌ ابدي‌ پيوسته‌... از جهت‌ مصيبت‌هاي‌ گذشته‌ و بلاياي‌ پيشين‌ اشكي‌ ازچشمم‌ جاري‌ نشود و ناله‌اي‌ از سينه‌اي‌ سر نكشد مگر اينكه‌ در برابر چشمم‌ مجسم‌ مي‌گردد محنت‌هاي‌ (تو)كه‌ از آن‌ ها بزرگتر و سخت‌تر است‌...

پس‌ عرض‌ كردم‌ اين‌ كدام‌ محنت‌ سخت‌ است‌ كه‌ سبب‌ شده‌ اينچنين‌ در ماتم‌ و سوگ‌ بنشينيد؟

امام‌ آهي‌ بركشيد و پريشاني‌اش‌ بيشتر شد و فرمودند:

به‌ درازا كشيدن‌ و طول‌ عمر (قائم‌)مان‌ و گرفتاري‌ مؤمنين‌ در آن‌ زمان‌ و شك‌ و ترديدهايي‌ كه‌ بر اثرطولاني‌ شدن‌ غيبت‌ او بر ايشان‌ پديد مي‌آيد و بيشترشان‌ از دين‌ برمي‌گردند و رشته‌ اسلام‌ يعني‌ ولايت‌ را ازگردن‌ بيرون‌ مي‌افكنند.

 

اهداء ثواب‌ نماز و قرائت‌ قرآن‌ به‌ امام‌ زمان‌ (عليه السلام)

يكي‌ ديگر از آداب‌ و وظايف‌ مؤمنان‌ منتظر در عصر غيبت‌، هديه‌ كردن‌ ثواب‌ نماز يا قرائت‌ قرآن‌ به‌ امام‌ زمان‌ عليه‌ السلام‌، است‌.

همانطور كه‌ هر يك‌ از ما براي‌ نشان‌ دادن‌ علاقه‌ و محبت‌ خود به‌ ديگران‌، كلمات‌ محبت‌آميز بر زبان‌ مي‌آوريم‌، به‌ ديدارشان‌ مي‌رويم‌ يا به‌ آنان‌ هديه‌ مي‌دهيم‌ تا از دوستي‌ و محبت‌ متقابل‌ آنها برخوردار شويم‌، با بر زبان‌ آوردن‌ آيات‌ زيباي‌ قرآن‌ يا عبارات‌ و آيات‌ نماز، عشق‌ و علاقه‌ قلبي‌ خويش‌ را به‌ مولايمان‌ حضرت‌ صاحب‌ الزمان‌ (عليه السلام‌) هديه‌ مي‌كنيم‌ تا از محبت‌ و دوستي‌ آن‌ امام‌ بزرگوار بيشتر بهره‌مند گرديم‌.

چنانكه‌ نقل‌ است‌ در زمان‌ امام‌ حسن‌ مجتبي‌ (عليه السلام‌) دخترك‌ خدمتكاري‌ با دسته‌ گلي‌ خوشبو نزد امام‌ آمد و شاخه‌ گلي‌ را به‌ آن‌ حضرت‌ هديه‌ نمود. امام‌ در مقابل‌ اين‌ كار پاداش‌ بزرگي‌ به‌ وي‌ بخشيد. سپس‌ در مقابل‌ نگاه‌ متعجب‌ اطرافيان‌ خود فرمودند: خداوند به‌ ما دستور داده‌ و فرموده‌ است‌:

هر گاه‌ كسي‌ شما را ستايش‌ كند شما بايد در مقابل‌ به‌ ستايشي‌ بهتر از آن‌ يا مانند آن‌ پاسخ‌ دهيد .

در واقع‌ ائمه‌ معصومين‌، عليهم‌ السلام‌، ما از اين‌ هديه‌ها بي‌نيازند، همانگونه‌ كه‌ دريا از آنچه‌ ابرها بر آن‌ مي‌بارند بي‌نياز است‌. ولي‌ ما بي‌نياز نيستيم‌ از اينكه‌ به‌ ايشان‌ هديه‌اي‌ تقديم‌ نماييم‌.

البته‌ در اينكه‌ نماز مخصوصي‌ به‌ عنوان‌ هديه‌ به‌ حضرت‌ مهدي‌ يا به‌ يكي‌ از ائمه‌ اطهار، عليهم‌السلام‌، به‌ جاي‌ آوريم‌ يا سوره‌اي‌ را به‌ عشق‌ آنان‌ ختم‌ كنيم‌، هيچ‌ حد و وقت‌ و شماره‌اي‌ نيست‌ و هر كس‌ به‌ مقدار محبت‌ و توانايي‌اش‌ به‌ محبوبش‌ هديه‌ تقديم‌ مي‌كند و بر حسب‌ طاقتش‌ او را خدمت‌ مي‌نمايد. بدون‌ شك‌ نماز و قرآني‌ كه‌ با اين‌ نيت‌ آغاز مي‌شود علاوه‌ بر ثواب‌ و پاداشي‌ كه‌ براي‌ صاحب‌ آن‌ به‌ همراه‌ دارد، پيوند و ارتباط‌ انسان‌ مومن‌ را با امام‌ غائبش‌ محكم‌تر مي‌كند كه‌ به‌ وسيله‌ آن‌ مي‌تواند به‌ محبوب‌ خويش‌ نزديك‌تر شود.

چنانكه‌ امام‌ موسي‌ كاظم‌ (عليه السلام‌) در فضيلت‌ آنان‌ كه‌ ثواب‌ قرائت‌ و ختم‌ قرآن‌ رابه‌ پيامبر و ائمه‌ اطهار، عليهم‌ السلام‌، هديه‌ مي‌كنند، فرموده‌اند:

پاداش‌ آنان‌ اين‌ است‌ كه‌ در روز قيامت‌ با ما اهل‌بيت‌ خواهند بود.

همچنين‌ يكي‌ از معصومين‌، عليهم‌ السلام‌، روايت‌ است‌ كه‌ فرموده‌اند:

هر كس‌ ثواب‌ نماز خود (چه‌ واجب‌ و چه‌ مستجب‌) را براي‌ رسول‌ خدا و امير المؤمنين‌ و امامان‌ بعد از آن‌ حضرت‌، عليهم‌ السلام‌، قرار دهد خداوند ثواب‌ نمازش‌ را آنقدر افزايش‌ مي‌دهد كه‌ از شمارش‌ آن‌ نفس‌ قطع‌ مي‌گردد و پيش‌ از آنكه‌ روحش‌ از بدنش‌ برآيد به‌ او گفته‌ مي‌شود: هديه‌ تو به‌ ما رسيد پس‌ امروز، روز پاداش‌ و تلافي‌ كردن‌ (نيكيهاي‌) توست‌. دلت‌ خوش‌ و چشمت‌ روشن‌ باد به‌ آنچه‌ خداوند برايت‌ مهيّا فرموده‌ و گوارايت‌ باد آنچه‌ كه‌ به‌ آن‌ رسيده‌اي‌.

 

محبت‌ خاص‌ به‌ حضرت‌ ولي‌ عصر(عليه السلام)

محبت‌ به‌ ائمه‌ معصومين‌، عليهم‌السلام‌، و دوستي‌ ايشان‌ بخشي‌ از ايمان‌ و شرط‌ قبولي‌ اعمال‌ است‌ و در اين‌ باره‌ روايات‌ و احاديث‌ بسياري‌ نقل‌ شده‌ است‌ ولي‌ محبت‌ به‌ مولايمان‌، حضرت‌ حجت‌ ، عليه‌السلام‌، داراي‌ ويژگيهايي‌ است‌ كه‌ آن‌ را در ميان‌ محبت‌ به‌ ساير امامان‌ معصوم‌، عليهم‌السلام‌، خاص‌ مي‌كند:

1- محبت‌ و شناخت‌ امام‌ عصر عليه‌السلام‌ ، از محبت‌ و شناخت‌ ساير امامان‌ معصوم عليهم‌السلام‌ جدا نمي‌گردد ولي‌ عكس‌ آن‌ چنين‌ نيست‌. يعني‌ ممكن‌ است‌ كسي‌ نسبت‌ به‌ امامان‌ ديگر محبت‌ و شناخت‌ داشته‌ باشد، ولي‌ حضرت‌ مهدي‌ عليه‌السلام‌، را نشناسد. بنابراين‌ اگر آن‌ بزرگوار را بشناسيم‌ و او را دوست‌ بداريم‌ حقيقت‌ ايمان‌ ما كامل‌ مي‌گردد،

چنانكه‌ امام‌ رضا ، عليه‌السلام‌، از پيامبر خدا، صلّي‌اللّه‌عليه‌وآله‌، روايت‌ كرده‌اند:

... هر كس‌ دوست‌ دارد خداوند را ملاقات‌ كند در حالي‌ كه‌ ايمانش‌ كامل‌ و اسلامش‌ نيكو باشد، بايد كه‌ ولايت‌ حجت‌ منتظر را دارا گردد. اينان‌ چراغهايي‌ در تاريكي‌ و امامان‌ هدايت‌ و نشانه‌هاي‌ تقوي‌ هستند. هر كس‌ آنها را دوست‌ بدارد و ولايتشان‌ را بپذيرد، من‌ ضمانت‌ مي‌كنم‌ كه‌ خداوند او را به‌ بهشت‌ خواهد برد.

2- پيروزي‌ و غلبة‌ نهايي‌ مسلمين‌ بر كافران‌، زنده‌شدن‌ دوبارة‌ دين‌ اسلام‌ و برپايي‌ حكومت‌ جهاني‌ حق‌ و عدالت‌ به‌ دست‌ آن‌ حضرت‌ و با ظهور ايشان‌ انجام‌ مي‌پذيرد.

3- آن‌ حضرت‌ بعد از اميرالمؤمنين‌ و امام‌ حسن‌ و امام‌ حسين‌، عليهم‌السلام‌، از ساير امامان‌، عليهم‌السلام‌، افضل‌ و برتر است‌ چنانكه‌ امام‌ صادق‌، عليه‌السلام‌، از رسول‌ خدا، صلّي‌اللّه‌عليه‌وآله‌، نقل‌ كرده‌اند كه‌ فرمودند:

خداوند از بين‌ روزها، روز جمعه‌ و از ماهها، ماه‌ رمضان‌ و از شبها، شب‌ قدر را برگزيد و از مردم‌، پيغمبران‌ و از پيغمبران‌، رسولان‌ و از رسولان‌، مرا و علي‌ را از من‌ برگزيد و از علي‌، حسن‌ و حسين‌ را اختيار كرد و از حسين‌، اوصياء را برگزيد...كه‌ نهمين‌ ايشان‌ افضل‌ آنها مي‌باشد.

4- تمام‌ آنچه‌ از نعمتهاي‌ فراوان‌ و عنايات‌ بي‌پايان‌ خداوند، ما را فرا گرفته‌ است‌ به‌ بركت‌ مولايمان امام‌ زمان‌ عليه‌السلام‌، و به‌ واسطة‌ او و احسان‌ اوست‌

علاوه‌ بر اينها، هرچه‌ محبت‌ و دوستي‌ ما عميق‌تر و نيرومندتر گردد، آثار و نشانه‌هاي‌ آن‌ بيشتر مي‌شود همچنانكه‌ درخت‌ هر چه‌ بيشر رشد و پرورش‌ يابد گلها و ميوه‌هايش‌ بيشتر مي‌شود.

از نشانه‌هاي‌ محبت‌: ياد كردن‌ از محبوب‌ و از دل‌ بر زبان‌ آوردن‌ خوبيها و زيباييهاي‌ او و كمر بستن‌ به‌ اطاعت‌ و خدمت‌ اوست‌.

امام‌ صادق‌ عليه‌السلام‌، مي‌فرمايند:

خداوند رحمت‌ كند بنده‌اي‌ را كه‌ ما را نزد مردم‌ محبوب‌ نمايد و ما را در معرض‌ دشمني‌ و كينه‌توزي‌ آنان‌ قرار ندهد. همانا به‌ خدا سوگند اگر سخنان‌ زيباي‌ ما را براي‌ مردم‌ روايت‌ مي‌كردند به‌ سبب‌ آن‌ عزيزتر مي‌شدند...

در مضموني‌ از كلام‌ حضرت‌ علي‌، عليه‌السلام‌، و امام‌ حسن‌ عسكري‌، عليه‌السلام‌، نيز آمده‌ است‌ كه‌ هر كس‌ از شيعيان‌، ما را بشناسد و مردمي‌ را كه‌ از ديدن‌ ما محروم‌ مانده‌اند هدايت‌ نمايد و از تاريكي‌ جهل‌ به‌ نور علمي‌ كه‌ ما به‌ او داده‌ايم‌ بيرون‌ برد، در قيامت‌ تاجي‌ از نور بر سرش‌ مي‌درخشد و در بهشت‌ با ما خواهد بود.

 

منبع: مكيال‌ المكارم‌، آيت الله سيد محمدتقي‌ موسوي‌ اصفهاني‌(رحمت الله عليه)

دسته ها : مهدویت

 

انتظار فرج يك فضيلت فراموش شده در جامعه است

آيت الله مظاهري در ادامه سلسله جلسات دروس اخلاق با اشاره به فراموش‌شدن فضيلت انتظار فرج در عصر حاضر، تأكيد كرد: جامعه‌اي كه آلوده به فساد اخلاقي است نمي‌تواند ادعاي تشيع كند و انتظار فرج در چنين اجتماعي، يك فضيلت فراموش شده است.

مقصود از انتظار فرج، انتظار براي برافراشته شدن پرچم اسلام كه همان پرچم عدالت و حقيقت است، در سراسر عالم، به‌دست شيعيان راستين و به رهبري حضرت ولي عصر«ارواحنافداه» است و چنين انتظاري كه از والاترين ثواب‌ها برخوردار است، با تلاش و كوشش منتظران حقيقت مي‌يابد.

بديهي است كه همه آدميان ـ با هر دين و مذهبي وقتي بدانند با امر فرج، عدالت اجتماعي سرتاسر جهان را فرا مي‌گيرد و دنيا از هرگونه ظلم، غمّ، غصّه و اضطراب عاري مي‌شود، به آن علاقه‌مند مي‌شوند؛ ولي اين علاقه‌مندي كه براي كفّار نيز ممكن است رخ دهد، كافي نيست و انتظار فرج حقيقي محتاج تحقق سه ركن «اعتقاد»،‌ «شعار» و «عمل» است.

جامعه فعلي از لحاظ اعتقاد به مباني تشيع و نيز از حيث تعظيم شعائر از طريق برگزاري جشن‌ها در اعياد و يا برگزاري مراسم عزاداري و نظائر آن، وضعيت نسبتاً مطلوبي دارد، امّا متأسّفانه آمادگي عملي براي ظهور حضرت ولي عصر«ارواحنافداه» در جامعه ديده نمي‌شود.

كسي مي‌تواند مدّعي انتظار فرج و آمادگي عملي ظهور منجي شود كه توانسته باشد با كسب تقوا، يعني انجام واجبات و اجتناب از محرّمات، رضايت امام زمان«ارواحنافداه» را تحصيل نمايد و علاوه بر آن، حاضر باشد تمام تعلّقات مادي خويش را در راه اسلام و جهان شمولي اين دين مبين فدا كند.

بديهي است كه همه آدميان ـ با هر دين و مذهبي وقتي بدانند با امر فرج، عدالت اجتماعي سرتاسر جهان را فرا مي‌گيرد و دنيا از هرگونه ظلم، غمّ، غصّه و اضطراب عاري مي‌شود، به آن علاقه‌مند مي‌شوند؛ ولي اين علاقه‌مندي كه براي كفّار نيز ممكن است رخ دهد، كافي نيست و انتظار فرج حقيقي محتاج تحقق سه ركن «اعتقاد»،‌ «شعار» و «عمل» است

 

جامعه‌اي كه آلوده به فساد اخلاقي است و مردم آن حتّي در جشن‌هاي مهدوي، مرتكب گناهاني نظير اختلاط بين زن و مرد و نگاه‌هاي آلوده مي‌شوند، و جامعه‌اي كه افراد آن مبتلا به گناهان بزرگي همچون دروغ، غيبت، تهمت، تظاهر و ريا بوده و نه تنها حاضر به نثار اموال و اولاد خويش در راه اسلام نيستند، بلكه در پرداخت خمس و زكات و ديون واجب مالي نيز كوتاهي مي‌نمايند، نمي‌تواند ادعاي تشيع كند و «انتظار فرج» در چنين اجتماعي، يك فضيلت فراموش شده است.

هر زماني كه جامعه رنگ تقوا به خود بگيرد و مردم علاوه بر اجتناب از گناه و مداومت به انجام همه واجبات، قانون مواسات را در بين خود حاكم سازند و از همديگر دستگيري نمايند، قاعده لطف پروردگار متعال اقتضاء مي‌كند كه فرج حاصل شده و حضرت ولي عصر«ارواحنافداه» ظهور فرمايند.

پس از پيروزي انقلاب اسلامي و در ابتداي زمان حاكميت جمهوري اسلامي در ايران، جامعه به صورت يك پارچه آماده ظهور شد و در آن زمان، احساس مي‌شد كه ظهور نزديك است. امّا پس از مدّتي با رخنه سه فساد اخلاقي، اداري و اقتصادي در بدنه جمهوري اسلامي و در بين مردم، زمينه ظهور حضرت ولي عصر «ارواحنافداه» از بين رفت.

حضرت بقية الله الاعظم «ارواحنافداه» براي اصلاح جهان نياز به ياراني صالح دارند، همچنان كه براي برقراري عدالت اجتماعي، افرادي عادل، متّقي و حقيقت‌خواه، بايد به ياري ايشان بشتابند و بديهي است كه با كساني كه خود، مفسد و ظالم و حقيقت ستيز هستند، اطلاح عالم و بسط عدالت و گسترش حقيقت، امكان‌پذير نيست. و از اين رو تا زماني كه منتظران فرج، صالح، متّقي و عادل نشوند، ظهور آن حضرت تحقّق نخواهد يافت.

تقوا پله نخست عرفان عملي

خداي تعالي با بيان نوراني «وَعَدَ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحات»، ايمان و تقوا را به عنوان زير بنا و روبنا، دو شرط اساسي براي دستيابي شيعيان به حكومت جهاني و برقراري عدالت و امنيت اجتماعي توسط آنان بر مي‌شمرد و تأكيد مي‌فرمايد كه حضور شيعيان در حكومت سرتاسري اهل بيت«عليهم‌السّلام» كه عاري از ظلم، تبعيض، فساد، فقر، اضطراب و ناامني است، نياز به لياقت و زمينه‌سازي دارد و با زيربناي ايمان و روبناي تقوا حاصل مي‌گردد.

جامعه‌اي لايق ميزباني از حكومت جهاني اهل بيت«عليهم‌السّلام» است كه افراد آن با هم متّحد باشند و با غيبت، تهمت، شايعه و اهانت، به دشمني با يكديگر نپردازند تا بتوانند با اتّحاد و يكپارچگي، حكومت حضرت ولي عصر«ارواحنافداه» را اداره نمايند.

حضرت آيت الله مظاهري با تفسير آيه شريفه «وَ لَقَدْ كَتَبْنا فِي الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّكْرِ أَنَّ الْأَرْضَ يرِثُها عِبادِي الصَّالِحُونَ»، شيعيان حقيقي و افراد صالح و شايسته را وارث كره زمين برشمرد و افزود: شيعيان راستين كه به صورت توأمان به قرآن و عترت تمسّك مي‌جويند و به خصوص از نظر عملي، به دستورات انسان‌ساز قرآن كريم توجّه كرده و پيرو اهل بيت«عليهم‌السّلام» هستند و در حدّ توان، كردار و گفتار خود را به اعمال اهل بيت«عليهم‌السّلام» شبيه مي‌سازند، وارثان و تمكّن‌يافتگان آينده جهاني خواهند بود.

كسي كه خود را شريك غم و اندوه ديگران نمي‌داند و با وجود مشكلات فراوان معيشتي و معضلات اجتماعي و ناهنجاري‌هاي روحي و اخلاقي در وضع كنوني، با خودخواهي به فكر زندگي خود و اطرافيان خود است، افكار و اعمال او به اهل بيت عصمت و طهارت«عليهم‌السّلام» شباهتي ندارد و در زمره شيعيان اميرالمؤمنين«عليه‌السّلام» محسوب نمي‌شود.

مردم از نظر معيشتي در تنگناهاي فراواني قرار دارند و بدون شك در بسياري از موارد، محتاج نان شب و مايحتاج اوليه زندگي هستند، ازدواج جوانان با موانع فراواني مواجه است و مفاسد متعدّدي را به همراه دارد و بي‌كاري‌هاي گسترده، مايه گسترش فساد و جرم شده است و طبعاً اين جامعه با اين معضلات، آماده و مهياي ظهور نيست.

اگر در جامعه، قانون مواسات و روحيه تعاون و ديگر گرايي، جايگزين خودخواهي، خودمحوري و تجمّل گرايي شود و مسئولان به‌جاي دعواهاي سياسي و كارهاي شعاري، به مشكلات اقتصادي مردم به نحو صحيح رسيدگي كنند، بسياري از معضلات معيشتي به سرعت برطرف خواهد شد و در اين صورت، انتظار فرج، معناي ديگري مي‌يابد و نسل جوان، از روي سرخوردگي و نااميدي به موضوع انتظار فرج نگاه نخواهد كرد.

كسي كه خود را شريك غم و اندوه ديگران نمي‌داند و با وجود مشكلات فراوان معيشتي و معضلات اجتماعي و ناهنجاري‌هاي روحي و اخلاقي در وضع كنوني، با خودخواهي به فكر زندگي خود و اطرافيان خود است، افكار و اعمال او به اهل بيت عصمت و طهارت«عليهم‌السّلام» شباهتي ندارد و در زمره شيعيان اميرالمؤمنين«عليه‌السّلام» محسوب نمي‌شود

 

اگر به مردم خدمت نمي‌كنيد و به رفع معضلات معيشتي آنان نمي‌پردازيد، لااقل مردم را تحقير نكنيد و در كارهاي آنان مانع ايجاد نكنيد.

امام زمان«ارواحنا فداه»با معجزه و خرق عادت، بر كره زمين مسلّط شده و حكومت جهاني تشكيل خواهند داد، اما در اداره حكومت عادلانه خويش از معجزه و خرق عادت بهره نمي‌گيرند، بلكه با اجراي دقيق احكام و قوانين جامع و مترقّي اسلام، حكومت قرآني تشكيل مي‌دهند و همه معضلات اقتصادي، معيشتي و اخلاقي جهان را رفع كرده و امنيت ظاهري و باطني و زندگي عاري از ظلم، تبعيض، فقر، عزوبت، غم، غصه، نگراني، دلهره و اضطراب براي همه جهانيان به ارمغان مي‌آورند.

حضرت ولي‌عصر«ارواحنافداه» نه در تصرّف كره زمين و نه در اداره حكومت، از جنگ، خونريزي، قتل عام، بمب اتم و سلاح‌هاي كشتار جمعي و روش‌هاي سياست بازانه بهره نمي‌گيرند.

برخي روايات جعلي و نادرست در طول تاريخ به تحريف ظهور و حوادث مربوط به آن پرداخته‌اند و چهره متفاوت و نادرستي از شيعيان و حضرت ولي‌عصر«ارواحنافداه» معرّفي نموده‌اند كه شيعيان در اين خصوص بايد به جعلي بودن اين‌گونه روايات توجّه داشته باشند.

دسته ها : مهدویت

:امام علي (عليه السلام) پس از واقعه نهروان خطبه اي مي خواند و ويژگي هاي فتنه را چنين توصيف مي كند

«داستان فتنه ها چنين است؛ هنگامي كه رو مي آورند فضا را به شبهه مي آلايند، اما چون پشت مي كنند سخت آگاهي بخشند. به هنگام روي آوردن ناشناخته اند، اما به گاهِ رفتن كامل شناخته شده اند. هجومشان گردبادي كور را مي ماند كه به شهري فرود مي آيد و شهر را ناديده مي گيرد...»

نهج البلاغه، ترجمه : محمد دشتي، خطبه 93، ص174

 


فراماسونري

نويسنده:نوروز اكبري زادگان

الف- فراماسونري جهاني

فراماسون گرفته شده از كلمه فرانسوي فرانماسون (franemason) بوده كه ترجمه لغوي آن "بنّاي آزاد" مي باشد. تاريخ تشكيل فراماسون ها به قرون وسطي برمي گردد و بدين نحو كه در آن ايام بنّاههاي آزاد روز مزد دوره گرد، با تشكيل اتحاديه اي در شهري از فرانسه گرد هم آمده و براي پيش برد منافع مشترك شان تصميماتي اتخاذ مي كردند و آن ها پس از مدتي تشكيلاتِ مخفي و زيرزميني خود را به نام فراماسون ناميدند… در قرون 18 و 19 ميلادي تشكيلات فراماسون به خدمت امپرياليسم درآمد و همانند ميسيون ها (هيأت هاي مذهبي) به عنوان جاده صاف كن استعمار به مناطق مختلف دنيا گسيل داده شدند… بزرگترين لژ آنان در انگليس تشكيل شد كه عمدتاً بعنوان عامل انگليس عمل مي كردند و اعضاي اصلي اين دستگاه از اعيان، اشراف، سرمايه داران و بازاريان متموّل بودند. در اواخر قرن نوزدهم و اوايل قرن بيستم، شعب دستگاه فراماسون در كنار استعمار به كشورهاي اسلامي، بخصوص تركيه، ايران و جهان عرب راه پيدا كردند… فراماسون عضو انجمن هاي سري است كه با استعمار انگليس سيا و امريكا رابطه مستقيم داشته و مرام ادعايي-اش اخوت و برادري، ولي انگيزه اصلي وي تصاحب قدرت و زور و زَر و خدمت به امپرياليسم مي باشد.(1) بطور كلي مي توان گفت كه فراماسونر در سده 18 از هر جهت يك نهاد وابسته به بورژوازي به شمار مي رفت و از طرفي همين طبقه نوپا بود كه در برابر دو طبقه ديگر اشراف وابسته به كليسا و اشراف حاكم بر سياست دولت، بپاخاسته و به كمك عوامل و نهادهاي خود از جمله انجمن هاي فراماسون گري، خواهان آزادي، آزادي از نوع فئوداليته مذهبي و سياسي، آزادي در كار، بازرگاني و انباشتن سرمايه بود. بوژروازي فرياد برابري سر مي داد، زيرا مي خواست در زمينه حقوق سياسي و اجتماعي و اقتصادي و قضايي …با دو طبقه ديگر برابر باشد.(2) از پيشتازان انقلابي و سياسي نيمه دوم سده هيجدهم كه به جرگه فراماسون گري پيوستند انقلابيون آمريكا بودند ولي فراماسون گري در آمريكاي شمالي به كوشش فراماسونري انگليسي، اسكاتلندي وايرلندي در دهه هاي آغازين سده هيجدهم پديد آمد …(3)
* شخصيت هاي معروف جهاني كه جزو فراماسون ها بوده اند:
- بنيامين فرانكلين كه از امضاكنندگان بيانيه استقلال امريكا و به عنوان استادبزرگ پنسيلوانيا بود.
- جرج واشنگتن اولين رييس جمهور آمريكا در سن 21 سالگي يعني در 1776 فراماسون شد.
- به گفته ويل دورانت در تاريخ تمدن، گروهي از كشيشان كليسا و حتي برادران لوئي شانزدهم شاه فرانسه فراماسونر بودند.
- انديشه گران و نويسندگاني چون مونتيسكيو، ولتر، روسونيز فراماسونر بودند.
- انقلابي نام دار فرانسه "ميرابو" خود فراماسونر بود.
- تزارپتر سوم در 1762 به عضويت فراماسونري درآمد.
- به گزارش برخي اسناد، گريبايدوف سفير روسيه در ايران به سال 1828 فراماسونر بود.
- لئون تولستوي: وي كه نويسنده نامدار روسي است در كتاب جنگ و صلح بخشي از كتاب را درمورد يكي از قهرمانان داستان بنام پي ير به ذكر آداب و رسوم فراماسونان اختصاص مي دهد كه خود نشان رشد اين مسلك در روسيه بوده است.
- ادوارد هفتم پادشاه انگليس استادبزرگ فراماسونري انگلستان بود در سال 1901.
- شاهزاده ويلز كه سپس شاه انگلستان شد، ابتدا عنوان استاد بزرگ فراماسونري را براي خود برگزيد و سپس آن را رها كرد و عنوان "نگهبان فراماسونري انگلستان" را براي خويش انتخاب نمود.
- ژنرال ولزلي (welseley) فرمانده نيروهاي انگليسي در خيزش ميهن پرستانه عرابي پاشا در مصر به سال 1882 ميلادي فراماسونر بود.(4)

ب- فراماسونري در ايران

ميرزا ملكم خان ناظم الدوله كه در سال 1274/1857 به عضويت لژ "دوستي صادقانه پاريس درآمده بود، نخستين بار در سال 1275/1858م يك انجمن پنهاني بنام فراموش خانه در تهران بنياد نهاد و گفته شده است كه ملكم خان همنوايي ناصر الدين شاه را براي اينكار نيز بدست آورده بود ولي در سه چهار سال بعد فراموش خانه توسط ناصرالدين شاه تعطيل شد. پس از كشته شدن ناصرالدين شاه سال 1314/1896 (آنان كه با فراموشخانه آشنا بودند) انجمني همانند فراموش خانه ولي به نام "جامعه آدميت" بنياد نهادند و انديشه هاي ملكم خان را تبليغ كردند سرپرست اين انجمن پنهان عباسقلي خان آدميت بود كه اعضاي آن را بسياري از سرشناسان ايران تشكيل مي دادند… لازم به تذكر است جامعه آدميت در انقلاب مشروطيت ايران كه از 1324/1906 آغاز شد سخت درگير بود و در پيش برد آرمان هاي انقلاب نيز كوشيد… در سال 1325-1907 نخستين انجمن فراماسون گري ايران كه از سوي سازمان هاي فراماسون گري ايران كه از سوي سازمان هاي فراماسون گري به رسميت شناخته شد نام گرفت و يكي از كساني كه به لژ بيداري پيوسته بوده ميرزا صادق-خان امير فراهاني مشهور به اديب الممالك شاعر نامدار بود… بسياري از كساني كه به لژ مذكور وابسته بودند، از چهره هاي سرشناس و پر تكاپوي انقلاب مشروطيت ايران به شمار مي رفتند يكي از آنان حاج عليقلي خان سردار اسعد بختياري بود كه حتي به عنوان فرمانده و رهبر مشروطه گران اصفهان در سال 1327/1909م تهران را گشود… به ديده ما كارگردانان چهره هايي مانند سردار اسعد فراماسون در انقلاب مشروطيت نقشي جز به بيراهه كشاندن انقلاب نداشتند…در سال 1957م/1336 دكتر منوچهر اقبال نخست-وزير شد، وي علاوه بر خودش كه رهبر سازمان فرماسون گري بوده سياهه اي از لژهاي فرماسون گري و آماري از اعضاوابسته بدان لژها در ايران بدست آورد. در اين سياهه نام مهندس جعفر شريف امامي رييس مجلس سنا به عنوان استاد بزرگ و نام احمد علي آبادي به عنوان دبير كل آمده… بود. پس از انقلاب اسلامي ايران به سال 1357 شمسي يكي از مراكز فراماسون گري كه به آن "ستاد عمليات استاد اعظم جعفر شريف امامي مي گفتند" كشف گرديد… و روشن شد كه نه تنها در روزگار محمدرضا شاه پهلوي سياست كلي ايران بلكه سررشته اقتصاد كشور نيز به شيوه اي بنيادي در دست فراماسونان بوده است… از پيگيري تكاپوي فراماسونان ايراني پس از انقلاب اسلامي آگاهي هاي بسنده نداريم، و تنها خبري كه در اين زمينه بدست آمده از برنامه اي ويژه سرچشمه مي گيرد كه از كانال چهار تلويزيون انگليس در 9 مه 1988/19 ارديبهشت 1367 پخش شد. در آن برنامۀ سري به آگاهي همگان رسيد كه تشكيلات فراماسونان ايراني پس از انقلاب اسلامي 1357 شمسي به ايالت كاليفرنيا در آمريكا انتقال يافته است.5

پي نوشتها:

1. نقوي، علي محمد، جامعه شناسي غربگرايي، اميركبير، تهران 1361، چاپ اول، ج اول، ص 158و 157.
2. حائري عبدالهادي، تاريخ جنبش ها و تكاپوهاي فراماسونري در كشورهاي اسلامي، آستان قدس 1368، ص 28.
3. همان منبع، ص 29.
4. حائري، همان، صص 27 تا 39.
5. حائري، همان منبع. صفحات 53-50، مراجعه شود به كيهان هوايي شماره 777.

-------------------------------------------------------------

http://fupload.ir/images/m53k2onl3b5ypz6cunj.jpeg
۶،۶ مگابايت
دانلود كليپ تصويري غيرمستقيم
شادي روح امام و شهدا صلوات
+ براي ديدن آنلاين…كليك كنيد

دسته ها : اسلام

به گزارش خبرنگار مشرق، دوشنبه شب (24 مرداد) يكي از جوانان بسيجي ساكن خيابان شهيد كلاهدوز و از اعضاي ناحيه شهيد مفتح در حال مراجعت از مراسم هيات، در حوالي خيابان ميرداماد با چند خانم كه وضع نامناسب ظاهري داشتند برخورد مي كند.

شاهين ميرزايي كه همراه دوست خود بوده، پس از مشاهده اين افراد به طرف آنها رفته و يكي از اين بانوان را مورد امر به معروف و نهي از منكر قرار مي دهد.

در همين حين يكي از گشت هاي كلانتري گاندي در محل حضور پيدا كرده و اقدام به پرس و جو از اين جوان بسيجي مي كند. اين جوان بسيجي نيز با بيان اينكه قصد امر به معروف داشته خواستار انتقال خانم بدحجاب به كلانتري مي شود.

بنابر اين گزارش، مامور كلانتري گاندي در كمال ناباوري اين دو جوان را به اتهام مزاحمت براي نواميس بازداشت و به كلانتري انتقال مي دهد. در محل كلانتري نيز به دو جوان اعلام مي كنند كه اين خانم از شما شكايت كرده و پرونده شما به آگاهي ارجاع مي شود.

پدر شاهين ميرزايي در گفت و گويي كه در اين زمينه با خبرنگار مشرق داشت گفت: روز بعد از دستگيري فرزندم وقتي به محل پايگاه آگاهي مراجعه كردم ديدم كه به فرزندم و دوستش پابند فلزي زده اند و دستان اين دو جوان بسيجي را با دستبند به يكديگر بسته اند به گونه اي كه انگار دو قاتل را دستگير كرده اند.

همچنين پدر شاهين ميرزايي اعلام كرد كه فرزندش و دوست او، به شدت مورد ضرب و جرح قرار گرفته اند.

گفتني است بازپرس اين پرونده نيز پس از تفهيم اتهام و بعد از اينكه دو جوان اظهار كرده اند كه قصد امر به معروف داشته اند، به آنها گفته "شما حق نداريد امر به معروف كنيد، مگر مملكت نيروي انتظامي ندارد؟"

با توجه به اتفاقات اخير و تاكيد همه جانبه مسوولان به حمايت از آمرين به معروف و ناهيان از منكر، اينگونه برخورد هاي تلخ با جواناني كه قصدي جز ارشاد نداشتند بسيار تلخ و باور نكردني است. خبرنگار مشرق تا روشن شدن وضعيت اين جوانان، پيگيري هاي خود را ادامه خواهد داد.
گفت و گوي خبرنگار مشرق با پدر شاهين ميرزايي (كه از جانبازان دفاع مقدس نيز هست) به زودي منتشر خواهد شد.

دسته ها : تاسف آور
قذافي هم رفته است و جستجوي خانه به خانه براي يافتن وي و اعضاي خانواده اش ادامه دارد. دستگيري وي نقطه عطف مهمي در تكميل انقلاب ليبي خواهد بود اما معلوم نيست وي از كشور خارج شده و يا در يكي از مناطق شهري يا روستايي ليبي مخفي شده است.

ديكتاتوري كه ركورد طولاني ترين شخص زنده دارنده قدرت سياسي در جهان را داشت هم اكنون فراري است و معلوم نيست مانند «زين العابدين بن علي» رئيس جمهور تونس از كشور فرار كرده است و يا مانند «صدام حسين» در دخمه اي در گوشه و كنار شهرهاي ليبي پنهان شده است. «معمر قذافي» شايد هيچ گاه فكر نمي كرد امواج سونامي بهار عربي او را هم سرنگون كند. ديكتاتور متوهم عرب كتابي براي رهايي بشريت نوشته بود و اعتقاد داشت راه رهايي بشر استفاده از عملكردهاي ابلهانه كتاب اوست. كاش كتاب او اين قدرت را داشت تا با استفاده از عملكردهايش دستكم خود او مي توانست از كارهايي كه در بيش از چهار دهه در ليبي انجام داده رهايي بخشد.

4 به نقل از نشريه فارن پاليسي، وي در حالي كه هنوز مشخص نيست در كجا پنهان شده و براي زنده يا مرده او ۱۰ ميليون دلار جايزه تايين كرده اند اعلام كرده حاضر به گفتگو براي انتقال قدرت است! اما گاهي زود دير مي شود آقاي ديكتاتور. عكس هاي جمع آوري شده نشريه را در مورد ليبي پس از قذافي و جستحو براي يافتن وي را مرور مي كنيم.


درب يكي از تونل هاي زيرزميني در باب العزيزيه طرابلس. باب العزيزيه مقر معمر قذافي رهبر ليبي است كه يك دژ بسيار مستحكم به شمار مي آيد و به معناي دروازه پر زرق و برق است. اين دژ در حومه جنوب طرابلس پايتخت ليبي قرار دارد. باب العزيزيه شش كيلومتر مربع گستردگي دارد.

تونل هاي زير زميني كه قذافي از طريق آنها گريخت (+عكس)


بوسه يكي از سربازان مخالف دولت مركزي قذافي بر فشنگ هاي جنگي در منطقه باب العزيزيه طرابلس

تونل هاي زير زميني كه قذافي از طريق آنها گريخت (+عكس)


غارت از باب العزيزيه و املاك شخصي ديكتاتور ادامه دارد. هر چه باشد مهم نيست: چند متري موكت يا تعدادي عروسك خرس و حيوانات ديگر

تونل هاي زير زميني كه قذافي از طريق آنها گريخت (+عكس)

تونل هاي زير زميني كه قذافي از طريق آنها گريخت (+عكس)


 شبكه الجزيره يكي از تونل هاي زيرزميني دژ باب العزيزيه را نمايش داد. احتمالاً قذافي و اعضاي خانواده اش از تونل هاي زيرزميني به مكان نامعلومي گريخته اند.

تونل هاي زير زميني كه قذافي از طريق آنها گريخت (+عكس)


مردم و مخالفان مسلح به خاطر تصرف دژ و كاخ باب العزيزيه در مركز طرابلس جشن و شادماني مي كنند.

تونل هاي زير زميني كه قذافي از طريق آنها گريخت (+عكس)

تونل هاي زير زميني كه قذافي از طريق آنها گريخت (+عكس)


حكومت قذافي چندين سال پيش يكي از جت‌هاي جنگنده آمريكايي را منهدم كرد و به مناسبت آن مجسمه اي را به صورت مشت فشرده اي كه جت جنگي را له كرده است در طرابلس به نمايش گذاشت. حالا نوبت مخالفان است كه مجسمه هايي براي ساقط كردن قذافي سفارش دهند و در ميادين شهر نمايش دهند.

تونل هاي زير زميني كه قذافي از طريق آنها گريخت (+عكس)

تونل هاي زير زميني كه قذافي از طريق آنها گريخت (+عكس)


 يكي از مخالفان مسلح قذافي در حال ژست گرفتن جلوي دوربين و در منزل شخصي “عايشه قذافي” تنها دختر ديكتاتور. تختي كه وي روي آن دراز كشيده كاملاً از طلا ساخته شده است.

تونل هاي زير زميني كه قذافي از طريق آنها گريخت (+عكس)


مخالفان مسلح در يكي از خيمه هاي حكومت قذافي در باب العزيزيه. قذافي مايل بود در همين خيمه ها با اشخاص مهم بين المللي و ديپلمات ها ديدار كند.

تونل هاي زير زميني كه قذافي از طريق آنها گريخت (+عكس)


مخالفان در جستجوي “ساعدي قذافي” در يكي از هتل هاي طرابلس، جستجويي كه نتيجه داد و منجر به دستگيري او شد.

تونل هاي زير زميني كه قذافي از طريق آنها گريخت


آلبومي از عكس هاي “كاندوليزا رايس” وزير امور خارجه سابق آمريكا در يكي از اقامتگاه هاي معمر قذافي در باب العزيزيه

تونل هاي زير زميني كه قذافي از طريق آنها گريخت


كاشي كاري در يكي از ميادين طرابلس منقش به تصوير قذافي كه گلوله باران شده است. در زير تصوير وي نوشته شده است: “رهبر پيروزي و مقاومت”.

تونل هاي زير زميني كه قذافي از طريق آنها گريخت


تابلوي قذافي در سطل زباله در ورودي فرودگاه طرابلس. در اين تصوير وي به چيزي لبخند مي زند؟!

تونل هاي زير زميني كه قذافي از طريق آنها گريخت (+عكس)

آهنگ جديد و فوق العاده زيباي مجيد يحيايي به نام ميميرم اگه نباشي

( آهنگ : مجيد يحيايي / تنظيم : فريد ابراهيمي , مجيد يحيايي / ترانه : نسيم ذوالفقاري )

دانلود آهنگ جديد مجيد يحيايي ميميرم اگه نباشي

MP3 128

Download | دانلود

دسته ها : دانلود

مدل هاي طراحي دكوراسيون داخلي منزل

مدل هاي طراحي دكوراسيون داخلي منزل

مدل هاي طراحي دكوراسيون داخلي منزل

مدل هاي طراحي دكوراسيون داخلي منزل

مدل هاي طراحي دكوراسيون داخلي منزل

مدل هاي طراحي دكوراسيون داخلي منزل

مدل هاي طراحي دكوراسيون داخلي منزل

مدل هاي طراحي دكوراسيون داخلي منزل

مدل هاي طراحي دكوراسيون داخلي منزل

مدل هاي طراحي دكوراسيون داخلي منزل

مدل هاي طراحي دكوراسيون داخلي منزل

مدل هاي طراحي دكوراسيون داخلي منزل

مدل هاي طراحي دكوراسيون داخلي منزل

مدل هاي طراحي دكوراسيون داخلي منزل

مدل هاي طراحي دكوراسيون داخلي منزل

مدل هاي طراحي دكوراسيون داخلي منزل

مدل هاي طراحي دكوراسيون داخلي منزل

مدل هاي طراحي دكوراسيون داخلي منزل

مدل هاي طراحي دكوراسيون داخلي منزل

مدل هاي طراحي دكوراسيون داخلي منزل

مدل هاي طراحي دكوراسيون داخلي منزل

مدل هاي طراحي دكوراسيون داخلي منزل

مدل هاي طراحي دكوراسيون داخلي منزل


دسته ها : جذاب ها
X