دسته
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 6648
تعداد نوشته ها : 16
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب
GraphistThem248

 

انتظار فرج يك فضيلت فراموش شده در جامعه است

آيت الله مظاهري در ادامه سلسله جلسات دروس اخلاق با اشاره به فراموش‌شدن فضيلت انتظار فرج در عصر حاضر، تأكيد كرد: جامعه‌اي كه آلوده به فساد اخلاقي است نمي‌تواند ادعاي تشيع كند و انتظار فرج در چنين اجتماعي، يك فضيلت فراموش شده است.

مقصود از انتظار فرج، انتظار براي برافراشته شدن پرچم اسلام كه همان پرچم عدالت و حقيقت است، در سراسر عالم، به‌دست شيعيان راستين و به رهبري حضرت ولي عصر«ارواحنافداه» است و چنين انتظاري كه از والاترين ثواب‌ها برخوردار است، با تلاش و كوشش منتظران حقيقت مي‌يابد.

بديهي است كه همه آدميان ـ با هر دين و مذهبي وقتي بدانند با امر فرج، عدالت اجتماعي سرتاسر جهان را فرا مي‌گيرد و دنيا از هرگونه ظلم، غمّ، غصّه و اضطراب عاري مي‌شود، به آن علاقه‌مند مي‌شوند؛ ولي اين علاقه‌مندي كه براي كفّار نيز ممكن است رخ دهد، كافي نيست و انتظار فرج حقيقي محتاج تحقق سه ركن «اعتقاد»،‌ «شعار» و «عمل» است.

جامعه فعلي از لحاظ اعتقاد به مباني تشيع و نيز از حيث تعظيم شعائر از طريق برگزاري جشن‌ها در اعياد و يا برگزاري مراسم عزاداري و نظائر آن، وضعيت نسبتاً مطلوبي دارد، امّا متأسّفانه آمادگي عملي براي ظهور حضرت ولي عصر«ارواحنافداه» در جامعه ديده نمي‌شود.

كسي مي‌تواند مدّعي انتظار فرج و آمادگي عملي ظهور منجي شود كه توانسته باشد با كسب تقوا، يعني انجام واجبات و اجتناب از محرّمات، رضايت امام زمان«ارواحنافداه» را تحصيل نمايد و علاوه بر آن، حاضر باشد تمام تعلّقات مادي خويش را در راه اسلام و جهان شمولي اين دين مبين فدا كند.

بديهي است كه همه آدميان ـ با هر دين و مذهبي وقتي بدانند با امر فرج، عدالت اجتماعي سرتاسر جهان را فرا مي‌گيرد و دنيا از هرگونه ظلم، غمّ، غصّه و اضطراب عاري مي‌شود، به آن علاقه‌مند مي‌شوند؛ ولي اين علاقه‌مندي كه براي كفّار نيز ممكن است رخ دهد، كافي نيست و انتظار فرج حقيقي محتاج تحقق سه ركن «اعتقاد»،‌ «شعار» و «عمل» است

 

جامعه‌اي كه آلوده به فساد اخلاقي است و مردم آن حتّي در جشن‌هاي مهدوي، مرتكب گناهاني نظير اختلاط بين زن و مرد و نگاه‌هاي آلوده مي‌شوند، و جامعه‌اي كه افراد آن مبتلا به گناهان بزرگي همچون دروغ، غيبت، تهمت، تظاهر و ريا بوده و نه تنها حاضر به نثار اموال و اولاد خويش در راه اسلام نيستند، بلكه در پرداخت خمس و زكات و ديون واجب مالي نيز كوتاهي مي‌نمايند، نمي‌تواند ادعاي تشيع كند و «انتظار فرج» در چنين اجتماعي، يك فضيلت فراموش شده است.

هر زماني كه جامعه رنگ تقوا به خود بگيرد و مردم علاوه بر اجتناب از گناه و مداومت به انجام همه واجبات، قانون مواسات را در بين خود حاكم سازند و از همديگر دستگيري نمايند، قاعده لطف پروردگار متعال اقتضاء مي‌كند كه فرج حاصل شده و حضرت ولي عصر«ارواحنافداه» ظهور فرمايند.

پس از پيروزي انقلاب اسلامي و در ابتداي زمان حاكميت جمهوري اسلامي در ايران، جامعه به صورت يك پارچه آماده ظهور شد و در آن زمان، احساس مي‌شد كه ظهور نزديك است. امّا پس از مدّتي با رخنه سه فساد اخلاقي، اداري و اقتصادي در بدنه جمهوري اسلامي و در بين مردم، زمينه ظهور حضرت ولي عصر «ارواحنافداه» از بين رفت.

حضرت بقية الله الاعظم «ارواحنافداه» براي اصلاح جهان نياز به ياراني صالح دارند، همچنان كه براي برقراري عدالت اجتماعي، افرادي عادل، متّقي و حقيقت‌خواه، بايد به ياري ايشان بشتابند و بديهي است كه با كساني كه خود، مفسد و ظالم و حقيقت ستيز هستند، اطلاح عالم و بسط عدالت و گسترش حقيقت، امكان‌پذير نيست. و از اين رو تا زماني كه منتظران فرج، صالح، متّقي و عادل نشوند، ظهور آن حضرت تحقّق نخواهد يافت.

تقوا پله نخست عرفان عملي

خداي تعالي با بيان نوراني «وَعَدَ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحات»، ايمان و تقوا را به عنوان زير بنا و روبنا، دو شرط اساسي براي دستيابي شيعيان به حكومت جهاني و برقراري عدالت و امنيت اجتماعي توسط آنان بر مي‌شمرد و تأكيد مي‌فرمايد كه حضور شيعيان در حكومت سرتاسري اهل بيت«عليهم‌السّلام» كه عاري از ظلم، تبعيض، فساد، فقر، اضطراب و ناامني است، نياز به لياقت و زمينه‌سازي دارد و با زيربناي ايمان و روبناي تقوا حاصل مي‌گردد.

جامعه‌اي لايق ميزباني از حكومت جهاني اهل بيت«عليهم‌السّلام» است كه افراد آن با هم متّحد باشند و با غيبت، تهمت، شايعه و اهانت، به دشمني با يكديگر نپردازند تا بتوانند با اتّحاد و يكپارچگي، حكومت حضرت ولي عصر«ارواحنافداه» را اداره نمايند.

حضرت آيت الله مظاهري با تفسير آيه شريفه «وَ لَقَدْ كَتَبْنا فِي الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّكْرِ أَنَّ الْأَرْضَ يرِثُها عِبادِي الصَّالِحُونَ»، شيعيان حقيقي و افراد صالح و شايسته را وارث كره زمين برشمرد و افزود: شيعيان راستين كه به صورت توأمان به قرآن و عترت تمسّك مي‌جويند و به خصوص از نظر عملي، به دستورات انسان‌ساز قرآن كريم توجّه كرده و پيرو اهل بيت«عليهم‌السّلام» هستند و در حدّ توان، كردار و گفتار خود را به اعمال اهل بيت«عليهم‌السّلام» شبيه مي‌سازند، وارثان و تمكّن‌يافتگان آينده جهاني خواهند بود.

كسي كه خود را شريك غم و اندوه ديگران نمي‌داند و با وجود مشكلات فراوان معيشتي و معضلات اجتماعي و ناهنجاري‌هاي روحي و اخلاقي در وضع كنوني، با خودخواهي به فكر زندگي خود و اطرافيان خود است، افكار و اعمال او به اهل بيت عصمت و طهارت«عليهم‌السّلام» شباهتي ندارد و در زمره شيعيان اميرالمؤمنين«عليه‌السّلام» محسوب نمي‌شود.

مردم از نظر معيشتي در تنگناهاي فراواني قرار دارند و بدون شك در بسياري از موارد، محتاج نان شب و مايحتاج اوليه زندگي هستند، ازدواج جوانان با موانع فراواني مواجه است و مفاسد متعدّدي را به همراه دارد و بي‌كاري‌هاي گسترده، مايه گسترش فساد و جرم شده است و طبعاً اين جامعه با اين معضلات، آماده و مهياي ظهور نيست.

اگر در جامعه، قانون مواسات و روحيه تعاون و ديگر گرايي، جايگزين خودخواهي، خودمحوري و تجمّل گرايي شود و مسئولان به‌جاي دعواهاي سياسي و كارهاي شعاري، به مشكلات اقتصادي مردم به نحو صحيح رسيدگي كنند، بسياري از معضلات معيشتي به سرعت برطرف خواهد شد و در اين صورت، انتظار فرج، معناي ديگري مي‌يابد و نسل جوان، از روي سرخوردگي و نااميدي به موضوع انتظار فرج نگاه نخواهد كرد.

كسي كه خود را شريك غم و اندوه ديگران نمي‌داند و با وجود مشكلات فراوان معيشتي و معضلات اجتماعي و ناهنجاري‌هاي روحي و اخلاقي در وضع كنوني، با خودخواهي به فكر زندگي خود و اطرافيان خود است، افكار و اعمال او به اهل بيت عصمت و طهارت«عليهم‌السّلام» شباهتي ندارد و در زمره شيعيان اميرالمؤمنين«عليه‌السّلام» محسوب نمي‌شود

 

اگر به مردم خدمت نمي‌كنيد و به رفع معضلات معيشتي آنان نمي‌پردازيد، لااقل مردم را تحقير نكنيد و در كارهاي آنان مانع ايجاد نكنيد.

امام زمان«ارواحنا فداه»با معجزه و خرق عادت، بر كره زمين مسلّط شده و حكومت جهاني تشكيل خواهند داد، اما در اداره حكومت عادلانه خويش از معجزه و خرق عادت بهره نمي‌گيرند، بلكه با اجراي دقيق احكام و قوانين جامع و مترقّي اسلام، حكومت قرآني تشكيل مي‌دهند و همه معضلات اقتصادي، معيشتي و اخلاقي جهان را رفع كرده و امنيت ظاهري و باطني و زندگي عاري از ظلم، تبعيض، فقر، عزوبت، غم، غصه، نگراني، دلهره و اضطراب براي همه جهانيان به ارمغان مي‌آورند.

حضرت ولي‌عصر«ارواحنافداه» نه در تصرّف كره زمين و نه در اداره حكومت، از جنگ، خونريزي، قتل عام، بمب اتم و سلاح‌هاي كشتار جمعي و روش‌هاي سياست بازانه بهره نمي‌گيرند.

برخي روايات جعلي و نادرست در طول تاريخ به تحريف ظهور و حوادث مربوط به آن پرداخته‌اند و چهره متفاوت و نادرستي از شيعيان و حضرت ولي‌عصر«ارواحنافداه» معرّفي نموده‌اند كه شيعيان در اين خصوص بايد به جعلي بودن اين‌گونه روايات توجّه داشته باشند.


دسته ها : مهدویت
X